פחד ממקום סגור

פחד ממקום סגור או קלאוסטרופוביה הוא פחד משהייה במקומות קטנים וסגורים. זה יכול להיות חדר בבית, תא שירותים או אפילו מערה בטיול בשטח. הפחד הוא לא רציונלי ולא נשלט ויכול להיות פתאומי כאשר האדם נכנס לחדר ומרגיש בסדר ופתאום כאשר סוגרים את הדלת הוא נכנס להתקף חרדה עקב ההרגשה שהחדר קטן וסגור.

מה חווים אנשים שסובלים מפחד ממקום סגור:

אותם אנשים חווים פחד לא הגיוני ולא רציונלי של חרדה מהימצאות במקום הקטן והסגור. גם אם החדר לא קטן מאוד ויש בו עוד אנשים ואפילו חלון- האדם שסובל ממצב של פחד ממקום סגור יכול להרגיש באופן פתאומי שאין לו אוויר, שהוא תכף נחנק ושאם הוא לא יצא באופן מידי מהחדר הוא יתעלף. אחרים יכולים להגיע למצב בו הם מרגישים משותקים ולא יכולים לזוז מאותה נקודה בה הם נמצאים מרוב הפחד שהם שרויים בו באותו הרגע.

רוב האנשים הסובלים מקלאוסטרופוביה מסבירים את הרגשת החרדה שלהם כהרגשה של חוסר אוויר, שהם תכף נחנקים או מתעלפים ויש שאפילו אמרו שהם מרגישים שאם יכניסו אותם לחלל סגור הם פשוט ישתגעו מרוב שהתחושה בלתי נסבלת ורק המחשבה על מקום סגור יכולה לגרום להם לקוצר נשימה, זיעה קרה ולחץ.

פוביה ממקומות סגורים, כמו רוב הפוביות והחרדות היא לא פוביה רציונלית. אותו אדם שסובל ממנה ויש לו פחד ממקום סגור לא יכול להסביר בצורה הגיונית וברורה למה הוא מפחד להיכנס לאותו חדר או למה מלחיץ אותו להיות בחלל קטן וסגור גם אם אותו חלל קטן הוא חדר עם דלת ואוויר ואור ויש בו עוד אנשים. יש שחווים את החרדה עוד לפני שייכנסו לאותו חלל סגור ולכן ימנעו מהכניסה מראש וישהו רק בחללים בהם הם מרגישים בטוחים, ויש שיחוו התקף פתאומי ובלתי צפוי או מוסבר כאשר פתאום יגיעו לחלל קטן וסגור שלא תכננו להיות בו וההרגשה לא תעבור עד שהם יעזבו את המקום ויתרחקו ממנו.

פחד ממקום סגור אינו רק הפחד של אותו אדם לשהות בחדר קטן וסגור- סיטואציה שיכול לקרות ביום יום אך אפשר להימנע ממנה. אנשים שמפחדים משהייה בחללים סגורים עלולים להימנע מפעילויות צבאיות הדורשות כניסה לטנק צוללת או מסוק, טיסה או שייט באונייה בשביל הפנאי והכיף, עלייה וירידה במעליות, טיול בכולל זחילה במערות או אפילו הצעת עבודה שכוללת משרד קטן שמרגיש להם קטן מדי. קלאוסטרופוביה יכול להשפיע על אותו אדם בצורה קיצונית עד כדי כך שאפילו ימנע מלבצע בדיקות רפואיות שכוללות כניסה לתות מתקן בדיקות קטן וסגור כמו בדיקת MRI וכדומה.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן