פחד מאנשים

יש כאלה שמדמיינים אולם מלא אנשים או מסיבה עם המון חברים או מכרים חדשים והם מתרגשים מהסיטואציה, להכיר להתחבר לדבר ולבלות ביחד. ויש אנשים שיש להם פחד מאנשים. זה לא אומר שהם מפחדים מהאנשים עצמם או שהם חוששים פן אותם אנשים יעשו להם משהו- פחד מאנשים, או חרדה חברתית היא מצב של חרדה מפני מפגשים חברתיים או ביצוע פעולות בפומבי.

חרדה חברתית- פחד מאנשים:

אדם המאובחן עם חרדה חברתית לא יחשוש מהאנשים עצמם אבל הפחד שלו מהאנשים יתבטא ביכולת שלו לתפקד בציבור ליד אנשים אחרים. הוא יכול להיות אדם מאוד חברותי נחמד ומעניין שבבית עם בני משפחתו מדבר ומשתתף בדיונים באופן פעיל אבל ברגע שימצא את עצמו במפגש חברתי בסביבה לא מוכרת או עם אנשים שהוא לא מכיר הוא לא יצליח לדבר, להיות חלק מהדיון ובמקרים קיצוניים אף יגיע למצב של חוסר תפקוד טוטאלי ורצון לברוח מהמקום כמה שיותר מהר.

פחד מאנשים זה לא סתם פחד של ביישנות או הססנות, זו פוביה של ממש שהוגדרה פסיכיאטרית ודורשת אבחון מקצועי. חרדה חברתית היא חרדה שלא קל לטפל בה ולא מעט סובלים ממנה כאשר יש לכך כמה סימפטומים שמסייעים באבחון:

  1. כאשר אותם אדם חושש להיפגש עם אנשים שהוא לא מכיר ועלולים להעביר עליו ביקורת כלשהי. ברגע שהוא חשוף לביקורת גם אם היא לא ישירה או מילולית (לדוגמא לאכול בציבור ולהיות חשוף לדעות של אחרים על צורת האכילה שלו)
  2. כאשר אותו אדם מודאג שלא משנה מה יאמר או יעשה הסביבה תצחק עליו או תגנה אותו והפחד מדחייה של אותם אנשים גורם לו אפילו לוותר מראש על להצטרף לפעילות כלשהי.
  3. סיטואציות חברתיות שאמורות להיות מהנות ומגבשות כמו מסיבה, טיול, צפייה משותפת בסרט הופכות למקור לחרה וחשש וחרדה להצטרף.
  4. הימנעות ממפגשים חברתיים ותגובות של חרדה ופחד ממפגשים גם אם יש מעט אנשים, כאשר החרדה לא עוברת לאחר ההימנעות והמחשבה על המפגש והחרדה ממנו ממשיכה להציק גם לאחר מכן, ללא קשר למפגש עצמו.

אנשים הם יצור חברותי ואנחנו כבני אדם זקוקים לחברת האחר בשביל להתפתח. אי לכך פחד מאנשים יכול לפגוע משמעותית בהתפתחות התקינה של אנשים בעיקר כאשר מדובר בתינוקות וילדים אשר החרדה החברתית שלהם מתבטאת בכך שהם לא מוכנים לעזוב את הוריהם לרגע ונכנסים למצב של היסטריה ופאניקה כאשר מנסים להפריד ביניהם ולהשאיר אותם עם דמויות אחרות- לרוב מבוגרים אחרים.

בעוד היא לא ניתנת לגמרי להסבר ולא קשורה להיגיון הבריא מדובר בהפרעה שעלולה לגרום להתפתחות הפרעות נוספות ולכן חשוב לעבור אבחון.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן