פחד במה

לא כל אחד או אחת יכולים לעמוד על במה מול קהל ולדבר. בין אם זה להעביר הרצאה, להנחות או אפילו לשחק בהצגה. יש אנשים שממש לא אוהבים את החשיפה ומפחדים מהתגובות ויש אנשים שאוהבים את זה ואפילו מרכזים את חייהם בזה. אבל מה קורה עם אנשים שממש רוצים לעמוד על הבמה מול קהל אבל ממש מפחדים מזה?

הפחד לעמוד מול קהל- פחד במה:

פחד במה הוא הפוביה החברתית הנפוצה ביותר שקיימת. רובנו חוששים ברמה כזו או אחרת לדבר בפני קהל בעיקר אם זה קהל חדש ובעיקר אם אנחנו לא מנוסים בכך. כל עוד מדובר בחשש מועט שעובר עם תחילת הדיבור ומאפשר לתפקד באופן תקין- מדובר במצב טבעי ונורמלי. אז מתי פחד במה הוא לא מצב תקין? כאשר אותו אדם ממש משותק מהמחשבה של לעמוד על במה ולהופיע מול קהל וזה מונע ממנו להגשים את עצמו. אדם שרוצה להיות שחקן אבל ברגע שקהל צופה בו הוא מתכסה זעה ומתחיל לגמגם או מישהו שממש מוכשר בשירה אבל ברגע שהוא צריך לשיר בפני אנשים לא יוצא לו קול בכלל.

כל אחד מאיתנו כאמור חושש לדבר מול אנשים בעיקר אם זה מצב שחדש לנו או שאנחנו לא בטוחים במה שאנחנו רוצים לומר. אם זו הרצאה חדשה שבנינו ועכשיו אנחנו חשופים לתגובות של הקהל שהקשיב לה או נתונים לשיפוט של אחרים. זה מלחיץ ואפילו מלחיץ מאוד. אבל כל עוד אפשר להתמודד- לקחת נשימה, לעשות הרפיה לפני, דמיון מודרך ולעלות ולבצע את המשימה- כלומר להעביר את ההרצאה- מדובר במצב תקין.

כאשר פחד במה גורם לאדם להימנע לחלוטין מלעמוד על הבמה או להרצות מול אנשים (וזה יכול להיות גם בזום או בחדר ישיבות הבמה לא חייבת להיות במה פיסית כמו בהצגות או בקולנוע) ובכך הוא מעכב את ההתפתחות המקצועית שלו. או שאותו אדם כבר עשה את הצעד ועלה על הבמה או התחיל את ההרצאה ופתאום הראש שלו ריק לחלוטין הוא מבלבל בין מה שאמור לומר, מדבר לאט, מגמגם, טועה ולא מצליח להעביר את המסר. כאשר מצב זה קורה אנשים רבים עלולים לחשוב שאותו אדם לא יודע כלום על הנושא, לא מומחה כפי שהציג את עצמו או לעזוב את ההרצאה כי היא פשוט לא מעניינת או עניינית. תגובות כאלה של הקהל עלולות להחמיר את חרדת הבמה של אותו אדם ולכן חשוב לטפל בפחד במה.

הטיפול המוכר והנפוץ ביותר בפחד במה הוא טיפול בפסיכולוגי התנהגותי שמסייע לאנשים לעמוד מול קהל ולהתמודד עם הפחד בצורה הטובה ביותר.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן