פחד מרופאים

אמנם התפקיד של הרופאים וכל העוסקים בתחום הרפואה הוא לסייע לנו ולטפל בנו כאשר אנחנו חולים או פצועים, אבל יש אנשים שמפחדים עד כדי כך מרופאים ואחיות ובתי חולים או כל דבר שקשור בפרוצדורה רפואית כזו או אחרת עד כדי כך שהם פשוט ימנעו מלעבור אותה.

מה הם הגורמים לפחד מרופאים?

כאמור, תפקיד הרופא הוא לעזור לנו ולטפל בנו. אך עדיין יש אנשים שיפחדו להגיע אליו אפילו אם הם ממש צריכים את הטיפול שלו. הגורמים והסיבות לפחד מרופאים הן לרוב בגלל חוויה שלילית או טראומתית מטיפול רפואי בעבר, הפחד מהטיפול העתידי -אם לפני ניתוח או פעולה כירורגית כלשהי שדורשת הרדמה למשל. רבים מפתחים גם פחד מרופאים כאשר הם מפחדים מכאב, אנשים פסימיים שחוששים שתמיד יקבלו בשורות רעות וכל כאב הוא מחלה סופנית ואנשים שמפחדים לאבד שליטה- כאשר גורם אחר הוא זה שאחראי על הבריאות שלהם.

איך מתמודדים עם פחד מרופאים?

בשלב הראשון יש לזהות את המקור של הפחד, מה גורם לו. האם מדובר בטראומה מן העבר? האם מדובר בפחד מהכאב האפשרי או בחוסר נוחות מהבדיקה? ברגע שתבינו ממה נובע הפחד מהרופא תוכלו לדבר על כך עם איש מקצוע ועם הרופא עצמו ואז להתחיל למצוא פתרון.

בשלב השני יש למצוא את הרופא המתאים. גם אם זה אומר לבקר כמה רופאים או ללכת לרופא פרטי- חשוב שהרופא יהיה מקצועי וזמין אבל גם אנושי רגיש ומבין.

בשלב השלישי יש לשתף את הרופא. אל תסתירו את הפחד ואל תנסו לשחק אותה גיבורים כי הגוף שלכם יגיב בצורה פיסית והרופא עלול לחשוב שהכל בסדר. שתפו אותו והסבירו לו וביחד תתגברו על הפחד. אם לדוגמא הפחד שלכם הוא ממחטים וזריקות ניתן למרוח חומר מאלחש, להתרכז במשהו אחר, לעשות הרפיה לפני ולבקש מהרופא לבצע את הזריקה או לקיחת הדם בצורה המהירה והיעילה ביותר או אחות מנוסה שתעזור לכם להרגע לפני.

עוד כמה דברים חשובים בהתמודדות עם פחד מרופאים:

  1. אל תלכו לבד לבדיקות רפואיות ובטח שלא לטיפולים רפואיים שדורשים התערבות כירורגית מחטים או בדיקות פולשניות. קחו אתכם מישהו שמרגיע אתכם ואתם יכולים לסמוך עליו.
  2. אל תרגישו לא נעים ממול הרופא ואל תוותרו על שום דבר שאתם רוצים לדעת. תשאלו ותבררו- ככל שתדעו מה הולך לקרות ומתי תהיו יותר מוכנים לקראת הבדיקה או הניתוח או כל פעולה רפואית אחרת שתידרשו לה.
  3. זכרו למה אתם באים לרופא. זו לא שיחת חולין ולא קפה עם חברים. זו בדיקה חשובה לבריאות שלכם ולעיתים טיפול או בדיקה שיכולים להציל חיים. גם אם זה לא נחמד ואפילו כואב זה עדיף בהרבה מאשר על להיות חולה או פצוע.

 

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן