פחד ממעליות

בעוד פחד ממקומות סגורים הוא פחד מוכר וידוע זה שנים, הפחד ממעליות הוא פחד שהתפתח בתקופה המודרנית מן הסתם- כאשר נכנסו המעליות לשימוש בעולם המודרני. לרוב מדובר באנשים שמפחדים באופן כללי ממקומות סגורים והמעלית מהווה עבורם מקום קטן וסגור, אך לא רק- לעיתים פחד ממעליות יכול להיות פחד ספציפי ויחיד אצל אותו אדם.

הסיבות להתפתחות פחד ממעליות:

כיום אנו חיים בתקופה שכולם יודעים מה זו מעלית ורוב המעליות אינן ישנות או מפחידות אך בכל זאת אנשים יפחדו לעלות בהן. בין אם מדובר במעלית יחסית ישנה או קטנה שרק שני אנשים או שלושה יכולים להיכנס אליה מה שגורם להרגשה של צפיפות ודוחק, או בין אם מדובר בבניין מאוד גבוה ומעלית מאוד מהירה שעולה לקומות גבוהות מהר מדי ויכולה לגרום לתחושה של סחרחורת ואיבוד שליטה. סיבה נוספת יכולה להיות פחד שהתפתח עקב חוויה אישית בה אדם נתקע במעלית ולקח זמן לחצו, מעלית שפתאום הוחשכה ונעצרה עקב תקלה או הפסקת חשמל או אפילו צפייה בסרט או במקרה בחדשות שמדווח על מעלית שנתקעה- מבלי לחוות את התקלה באופן אישי. אמנם הסיכויים לתקלה במעלית או לתקלה שלא ניתן לתקן במהירות הם נמוכים מאוד, מספיק סרט אחד עם סצינה מפחידה של מעלית תקועה בכדי להחדיר באדם בעיקר אם הוא סובל גם ככה מפוביות- פחד ממעליות.

עוד גורם לפחד ממעליות הוא הגורם התורשתי. מסתבר שאנשים שסובלים מפוביה ממקומות סגורים או פוביה ממעליות מגדילים את הסיכויים שהילדים שלהם יפתחו את אותה הפוביה. כמו כן אם הורה מפחד ממעליות ונמנע מלעלות במעלית אז הפחד והלחץ שלו מועברים לילד באופן אוטומטי גם אם לא מילולי.

מכיוון שרוב המקומות היום גבוהים וברוב המקומות יש מעליות, פחד ממעליות עלול לפגוע באורח חייו התקין של הסובל ממנו- הימנעות מביקור בבניינים גבוהים, בין אם לביקורים חברתיים או לקבלת עבודה מסוימת. חוסר יכולת להגיע לפגישות עסקיות באותם בניינים ואפילו ויתור על אתרים תיירותיים שכוללים מצפה גבוה שדורש הגעה אליו במעלית.

בעוד אפשר לבחור לגור בדירה בקומה נמוכה ולעלות קומה אחת או שתיים ברגל, לעבוד במשרד בקומת קרקע או לבקש קומה נמוכה בשהייה בבית מלון בחופשה, לא ניתן לשלוט איפה החברים שלכם יגורו ואיפה תאלצו לקיים פגישה ולא ניתן בכל פעם לטפס ברגל ולרדת ברגל עשר עשרים או אפילו שלושים קומות ברגל. לכן, בעיקר בעידן המודרני בו השימוש במעלית הוא בלתי נמנע והכרחי לפעילות היום יומית- כדאי מאוד להתמודד עם הפחד ולטפל בו מה שיהיה יותר אפקטיבי ויעיל מאשר הימנעות ממעליות.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן