פחד מכלבים

יכול מאוד להיות שכאשר אתם הולכים ברחוב ורואים כלב הדבר הראשון שאתם רוצים זה ללטף אותו ויכול מאוד להיות שיש לכם גם כלב משלכם בבית. אבל יש אנשים שרק המחשבה על כלב לידם מכניסה אותם למצב של חרדה ופחד אמיתי. פחד מכלבים, או בשמו המדעי- צינופביה הוא מצב שבו אדם שיכול להיות ילד נער או אדם בוגר, נכנס להתקף של חרדה ולחץ כאשר הוא בקרבת כלבים, ובמקרים קיצוניים גם רק במחשבה על להיות בקרבת כלבים.

פוביה די שכיחה- פחד מכלבים:

פחד מכלבים הוא פוביה די מוכרת בעולם הטיפולי כאשר ישנם כמעט 40% של אנשים שסובלים מהחרדה הזו שפונים לטיפול, כאשר השאר מתמודדים או מנסים להתמודד עם הפחד שלהם מכלבים ביום יום בעצמם.

יש לא מעט סיבות להתפתחות הפחד הספציפי הזה מכלבים כאשר הסיה הראשית והעיקרית היא חוויה אישית. מספיק שבגיל צעיר מאוד כלב נבח עליכם או אפילו נשך אתכם או שחוויתם חוויה לא נעימה עם כלב והיא לא טופלה- והיא תהפוך את אותה חוויה לפחד כללי מכלבים בהרגשה שאותה חוויה יכולה לחזור כל רגע ושכל כלב הוא איום פוטנציאלי. סיבות נוספות הן דווקא הפחד של ההורים שמפחדים מכלבים מסיבה כזו או אחרת ומעבירים את הפחד לילדים שלהם בעיקר במשפטים כמו "אל תלטף" "תתרחק" "כלבים הם מסוכנים" ותגובות מיידיות לכל כלב כמו הרחקת היד שמירה על הילד בגוננות יתר ועוד.

סיבות נוספות לפחד מכלבים הן תרבותיות וחברתיות ואפילו תלויות במקום בו גדלתם- אם אדם לא ראה כלב מעולם יכול להיות שהמפגשים הראשונים איתו יהיו מפחידים עד כדי גרימת פחד מהחיה הזו. כמו כן אם בתרבות ספציפית הכלב מצטייר כחיה שומרת וחזקה מסוכנת ופוגענית היא יכולה להשליך על הצורה בה אנשים מגיבים אל הכלב- בפחד מידי ללא מחשבה מראש.

הטיפול בפוביה בכלבים הוא כמו כל טיפול פסיכולוגי התנהגותי אחר- צריך לנטרל את גורם הפחד. לעבור על החוויה האישית ולעבד אותה בכדי להבין שחוויה אחת בין אם היא חיובית או שלילית לא יכולה לעצב את הצורה בה מסתכלים ומגיבים לכל הכלבים באשר הם. כמו כן ניתן לערוך תצפית בגינת כלבים ולהראות לאדם במרחק בטוח מספיק התנהגויות של כלבים במרחב בטוח ופתוח ושהם לא מסוכנים. דרך נוספת היא כמובן לדבר על הפחד ולדברר אותו- בעיקר אם זה מגיע מההורים, יש צורך לשלב הנחיית הורים ולהסביר להם שהדיבור המסוים הזה וההתנהגות שלהם משליכה על הילד וגורמת לו לפתח פחד מכלבים שאפשר לחסוך ממנו. כמובן שיש להפגיש את האדם עם כלבים בהדרגתיות ולגרום למצב בו הוא לא חייב לאהוב כלבים אבל לא לפחד מהם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן