פוביה ממים

פחד ממים, פוביה ממים או בשם באנגלית אקווהפוביה הוא אחד הפוביות הנפוצים ביותר בעולם כולו. פוביה ממים הינה בעצם פחד בלתי נשלט וגם לא מחשבה הגיונית מאחוריו ממים באשר הם בין אם מדובר באוקיינוס, ים, בריכה או אפילו מים באמבטיה במקרים קיצוניים. כאשר אותו פחד ממים מתבטא בפחד ממי ים או מי בריכה ניתן לחיות עם הפוביה הספציפית הזו אך כאשר מדובר בפחד קיצוני ממים כמו אמבטיה, מקלחת, מקורות מים בטיולים ומים זורמים באשר הם- הדבר יכול להפריע להתמודדות היום יומית של הלוקה בה.

הסיבות להתפתחות פוביה ממים:

רוב הסובלים מחרדה ממים פיתחו את הפוביה הספציפית הזו לאחר שחוו חוויה טראומטית שקשורה במקור מים. זו יכולה להיות חוויה אישית של טביעה או התנסות לא נעימה, חוויה של אדם שראה אדם אחר טובע או סובל ממים או אפילו חוויה נסתרת ולא ברורה שהתפתחה עם הזמן וגורמת לתחושה של איבוד שליטה במגע עם מים שמחמיר את הפוביה מהם.

אנשים הסובלים מחרדה ממים ימנעו משחייה באוקיינוס או בים ובכלל בכל מקור מים שהוא כמו אגם או נהר. במקרים קיצוניים יותר אותם אנשים יימנעו גם מכניסה לבריכה או קרבה אל שפת הבריכה (או אל שפת החוף ) ובמקרים יותר קיצוניים אפילו כניסה לאמבטיה יכולה להוות התמודדות לא פשוטה עד קשה במיוחד לאותם אנשים. כמובן שאין מה לדבר על השפרצת מים או הירטבות בלתי צפויה כלשהי שיכולה לעורר תגובה קשה במיוחד.

איך מטפלים בפוביה ממים:

כמו בטיפול בכלל הפוביות והפחדים הקיצוניים יש לאתר בראש ובראשונה את המקור לאותו פחד ממים ולטפל בו. בטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי המותאם למטופל ולפוביה שלו ניתן לברר את הסיבה האמיתית והראשונית שעומדת מאחורי אותו הפחד וקודם כל לטפל בה. לאחר מכן חשוב להבין מה הן התגובות הנגרמות מאותן פוביות מה הן התחושות שעולות בעקבות המפגש עם מים- בין אם המחשבה המתוכננת ללכת לרחוץ בים עם חברים או המחשבה על כך שפתאום מישהו ישפריץ עליכם מים מבלי שתהיו מוכנים לכך. לא ניתן לנהל חיים שלמים עם הימנעות מכל מקור מים אפשרי ולכן חשוב לחשוב כיצד לקבוע גבולות ברורים והגיוניים שלא יפריעו לאותו אדם לנהל חיים שלווים ונורמליים עד כמה שניתן אבל שלא יעמידו אותו במבחן תמידי עם הפוביה שלו.

בסופו של דבר מדובר בפוביה שגורמת להתקף חרדה ולתחושות של פחד בלתי נשלט ולכן הטיפול הוא כמו בפוביות אחרות דומות- להביא את אותו אדם הסובל ממנה להתמודד עם מקור הפחד ולאט לאט להפגיש אותו עם מים בצורה מבוקרת ותחת מעקב עד העברת הפוביה לגמרי.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן