פוביה מבלונים

בלונים תמיד מצטיירים כדבר משמח וחיובי- שמביאים לימי הולדת ומסיבות והם צבעוניים ועם כתוביות ועושים נעים בלב. לא מעט אנשים אבל מפחדים דווקא מאותם בלונים עגולים וצבעוניים, ביניהם בעיקר ילדים.

כל מה שצריך לדעת על פוביה מבלונים:

זה אולי נשמע מוזר אבל כן, לא מעט ילדים מפחדים מבלונים עד כדי כך שאפילו לא ירצו ללכת למסיבת יום הולדת בה יש בלונים וימנעו מכל מפגש אפשרי עם בלון. בעוד בתור ילדים אנחנו זוכרים את סיפורי הילדות המוכרים שכללו בלונים ואת משחקי החברה במסיבות שכללו בלונים- אצל חלק מהילדים היום בלונים מתקשרים למצב הבטחוני בדרום ומגבירים אצלם את הפחד מדבר שאמור להיות חיובי ומשמח.

זה בסדר גמור לפחד, וזה צריך להיות מה שמוביל את ההורים בהבנה של הפוביה מבלונים של הילדים שלהם ובטיפול. מתי זה הופך להיות בעייתי? כאשר הילד נמנע בצורה קיצונית ממגע עם בלונים מכל סוג, אפילו שקיות מנופחות ונלחץ מהמחשבה או מהמילה בלון אפילו בסיפור בהצגה או בסרט.

פוביה מבלונים נוצרת ונגרמת כמו כל הפוביות בכללי- בעיקר מטראומה מהעבר. אם התפוצץ בלון בפנים של אותו ילד או שהוא נבהל מרעש של בלון שהתפוצץ התגובה יכולה להיות של חרדה שמתפתחת ומחמירה והוא יחשוש להתקרב לכל בלון באשר הוא. וכמו שכבר צוין- המצב הבטחוני בו משתמשים בבלונים כאמצעי חבלה ותבערה יכול לגרום לילדים רבים לחשוש מבלון שכן הוא יכול להיות ממולכד.

קודם כל ובראש ובראשונה צריך לזכור שאם לא מדובר במקרה קיצוני לא צריך לרוץ ולטפל ולעשות מזה עניין גדול. לא חובה בלונים בבית בטח ובטח לא ביום ההולדת של הילד שמפחד מהם ואין שום חובה לראות סרטים עם בלונים או לקרוא ספרים בהם יש בלונים. עם זאת, אם הפוביה מבלונים של הילד מונעת ממנו ללכת למסיבות ואירועים בהם יש בלונים או שהתגובה למשמע המילה בלון או המחשבה על בלון גורמת לתגובות קיצוניות חשוב להגיע לטיפול.

לרוב מדובר בהליך קצר- טיפול קוגניטיבי התנהגותי שנמצא שהוא המענה הטיפולי המתאים ביותר כאשר מדובר בפחד מבלונים. בטיפול מדברים על הפחד, על המקור שלו, על כך שזה בסדר גמור לפחד ולאחר מכן מתחילים פעילות של דמיון של בלון ומתמודדים איתה ולאחר מכן כאשר נרגעים מתחילים פעילות עם בלון אמיתי. המטרה היא שהילד לא יגיב בחרדה ובפחד ויוכל להתמודד עם סיטואציה שיש בה בלון.

במקרים שלא מטפלים בפוביה מבלונים במחשבה שזה זמני או עניין שהרבה ילדים סובלים ממנו והוא יעבור, החרדה יכולה להתפתח לחרדה של ממש מרעשים פתאומיים ולהחמיר.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן